Günlük Kiralık Ev Genelgesi

Günlerdir merakla beklenen günlük kiralık ev genelgesi İçişleri Bakanlığı tarafından ülke genelindeki tüm valiliklere gönderildi. Genelge ile birlikte günlük kiralık ev sektörünün kayıt altına alınıp, vergi usul kanununa göre hareket etmeleri ve kayıt dışılığın önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Günlük Kiralık Ev Genelgesi

Genelgeye göre günlük kiralık ev işletmeciliği yapan firma sahibi, bağlı bulunduğu belediyeye beyanda bulunup, müsade alması gerekiyor. Bu izin önce işletme sahibinin esnaf odasına kayıt olması, vergi açılışı yaptırması ve günlük kiralık ev hizmeti sunduğu dairelerin iskanlı bir binada olması gerekiyor. Ayrıca ticari bir işletme gibi işlem görecek olan bu dairenin bulunduğu binadaki tüm kat maliklerinin oy birliği ile sizin orada bir işletme açmanıza izin vermiş olması gerekiyor.

Ülke Genelinde 25.000 kayıt dışı günlük kiralık ev olduğu tahmin ediliyor.

gunluk-kiralik-ev-genelgesiGünlük kiralık ev genelgesi ile ilgili en önemli ayrıntı ise oteller gibi işlem görecek olması. Belediyeye beyanda bulunup izin alındıktan sonra emniyetle iletişime geçerek firmanıza  1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununa göre geçici ikamet ve kimlik bildirme projesi çıkarmanız gerekiyor.

Otel Mevzuatlarına Tabi Olacak

Genelgeye uymayan günlük kiralık ev firmalarının cezai işlemlerinin ise otellerde ki gibi önce ikaz, 2. de para cezası ve son olarak kapatma şeklinde olacağı belirtildi.

Güncelleme ; 29.02.2012

Arkadaşlar bu makaleyi yazalı yıllar oldu. Sektörde çok şey değişti. Günlük kiralık ev işi ve genelgesi ile ilgili son gelişleri yeni yazımda bulabilir siniz. Aşağıdaki bağlantıdan takip edebilir siniz. 

http://www.beylikduzugunlukkiralikev.com.tr/gunluk-kiralik-ev-sektoru-hakkinda-merak-ettiginiz-hersey/


Arkadaşlar yukarıda ki yazıyı yazalı tam 4 yıl olmuş. Konuda geçen genelge falan yalan oldu. Ruhsat için belediye ye her başvurumuz olumsuz sonuçlandı. İstediği bir evrak prosedür yok. Hal böyle olunca sanırım emniyet olaya el attı. 2016 Yılının 8. ayında elimize ulaşan ihtarnameyi olduğu gibi sizlerle paylaşıyorum. 

* DİKKAT *

Günübirlik konaklama yapılan yerlerle ilgili olarak imar planlarının konut alanı bölgesinde kalan yapı kullanma izin belgesinde '' KONUT '' olarak kullanılmak üzere Belediyeler ve Özel idareler tarafından ruhsat verilen yerlerin ilgili birimlerce yapılan tespitlerde konut olarak kullanılmak yada konut olarak kullanılmak üzere kiraya verilmek üzere fiili kullanma durumu itibari ile, '' İŞYERİ '' olarak işletildiği, bu kapsamda hotel,motel,pansiyon,han vb. gibi günlük konaklama hizmetleri veren ve apart daire, sütüdyo daire, residance adıyla açılmış bu yerler son zamanlarda artan terör olaylarına bağlı olarak söz konusu yerlerde terör örgütü mensuplarının konaklayabileceği veya buralarda örgütsel faaliyet yürütülmesi, bununla birlikte genel güvenlik ve fuhuş gibi genel sağlık açısından risk teşkil eden yasa dışı fiillerin engellenmesi, suça karışmış kişilerin takibi, yakalanması ve kayıt dışı ekonomiyle mücadele noktasında her türlü yerlerin denetlenmesinin önem arz ettiği, bu nedenle bahse konu yerlerde hizmet alan ve veren şahısların kimlik bilgilerinin alınması gerekmektedir.

    Buna göre Esenyurt Kaymakamlık Makamınca İlçe Emniyet Müdürlüğü, Esenyurt Belediyesi Zabıta Müdürlüğü,Esenyurt Sosyal Güvenlik Kurumu personellerinden oluşturulmuş bir komisyon tarafından denetlenip,tebliğe rağmen mevzuata aykırı faaliyetlerine devam eden yerler hakkında:

  1. Vergi mükellefiyeti ve diğer kayıtların olmaması durumunda,tutanak tanzim edilip vergi dairesi müdürlüğüne.
  2. İş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı bulunmayan yerler, Esenyurt Belediye Başkanlığınca ikametin- iş yerinin mühürlenmek suretiyle kapatma uygulanacağı.
  3. Bahse konu yerler ruhsatsız faaliyet gösterdiğinden burada çalışan işçiler için sigortasız işçi çalıştırmaktan, Esenyurt sosyal güvenlik kurumu tarafından cezai işlem uygulanacağı.
  4. Günübirlik konaklama tesisini işleten ve çalışanlara ait bağlı bulunduğu polis merkezlerine, (Esenyurt ve Kıraç polis merkezine) yapmaları gereken kimlik bildirimini yapmadıklarının tespiti halinde Esenyurt ilçe emniyet müdürlüğünce her bir personel için ayrı ayrı cezai işlem uygulacaktır.

BUNA GÖRE :

  1. Konut vasfı olupta günübirlik olarak kiraya verilen yerlerin mevzuata uygun olarak ruhsatlandırılması.
  2. 30 Yatak altı günübirlik ruhsatlandırılan bu yerlerde konaklayanların dijital ve manuel bir şekilde kayıt altına alınması.(konaklayanların kimlik bilgileri beyana göre değil,kimliğe göre alınması, ad, soyad, telefon, adres bilgileri ve araç plakaları)
  3. 30 Yatak üstü günübirlik konaklama yerlerinin GİYKİMBİL sistemine kayıt olmaları.
  4. Günübirlik konaklama hizmetleri veren apart, daire ve residence gibi yerler genellikle site içerisinde bulunduklarından, kat mülkiyetine tabi taşınmaz mal apartman ve site yönetici görevlilerince 1774 sayılı kanunun 11. maddesi uyarınca denetimi yapılacak olup,SİTE YÖNETİMLERİ tarafından bu tür yerler denetim altında tutularak, mülk sahipleri veya kullanmaya haiz yetkili kişilere konunun öenmi anlatılıp bu tür yerlerin mevzuata uygun işletilmesi veya bundan böyle kiralamaların KONUT kapsamında GÜNÜBİRLİK değil UZUN SÜRELİ İKAMET için kira kontratı tanzim edilerek kiralama yapmaları gerektiği, ayrıca site yönetimince konu önemle takip edilerek ilgisiz kişilerin içeriye girmesine mani olmaları.
  5. Site yönetimleri konaklayanların kayıt listesini muntazam kayıt altında tutarak, kolluk tarafından bu kayıtlarda belli aralıklarla kontrol edilerek bir önceki verilen listelerle arasında ki farklılıklar kontrol edilip günübirlik kiralama yapılıp yapılmadığı tespit edilmeye çalışılacaktır.
  6. Kiralama emlakçı tarafından yapılyor ise bu tebliget emlakçılara da yapılacaktır.

Arkadaşlar tebligatı sizlerle olduğu gibi paylaştım. Tüm evraklarınız tamam olsa da ruhsat alma şansınız yok gibi. Gelişmeleri sizlerle tekrar paylaşacağım. Şimdilik hoşçakalın. Metnin orijinal hali aşağıdadır.

günlük kiralık evlerle ilgili genelge

 

DİP NOT: Arkadaşlar özellikle bilmenizi istediğim bir konu daha var. Bu tebligat yalnızca vergi mükellefi olup belediyeye ruhsat başvurusu yapan adı adresi belli işletmelere gönderildi. Oysa ki Beylikdüzü ve Esenyurt ilçesinde vergi mükellefi olmayan , kimlik kaydı istemeden günübirlik konaklama hizmeti veren şahıslar var. Örnek İnnovia ve Lavinya Garden gibi siteler. Yıllardır bu işi yapıyorlar. Bizden çok daha rahat ve huzurlular. Ne maliye gelir ,ne polis , ne zabıta. 8 Yıldır bu işi yapan biri olarak sizlere şiddetle şunu öneriyorum: Şayet günlük kiralık ev işi yapacak iseniz yapın. Vergi mükellefi omak ve ruhsat başvurusu yapmak gibi yalnış düşüncelere sakın girmeyin. TUROB'un meclis üzerindeki baskısı sayesinde bu sektör asla yasallaşmayacak. TUROB' üyeleri bu sektörün resmiyet kazanmasını istemiyor. Hükümet bu işi gerçekten kontrol altına almak isterse 1 günde alır. Bütün Dünya ülkelerinde örnekleri var. 

TUROB'un Amacı günlük kiralık ev işletmelerinin kapatılmasını sağlamak. Bu sebeple çok sık fuhuş ve terör gibi olayları günlük kiralık ev sektörüyle ilişkilendiren yalan haberler yayınlamaktadır. Şayet İstanbul'da fuhuşla ilişkilendirilecek bir konaklama sektörü aranıyorsa Aksaray'daki otellerin %90'ı örnek gösterilebilir. İnanın Aksaray'da bulunan otellerin çoğu TUROB'da yetkilidir. Düşünün kimlerin elinde kaldık. Kimlerden genelge adalet bekliyoruz.

Bakınız TUROB'un İç İşleri Bakanlığına Gönderdiği GÜNLÜK KİRALIK EV GENELGESİ PDF 


2017 Beylikdüzü Tüyap Fuar Takvimi Açıklandı. Ücretsiz Davetiyenizi Almak ve İlginizi Çekebilecek Fuarları İncelemek İçin Bağlantıyı Ziyaret Ediniz.

Toplam

27

İlan

Toplam

11

İlan

Güncel Sektör Haberleri

Günlük Kiralık Ev Sektörü Hakkında Merak Ettiğiniz Herşey Ülke genelinde günlük olarak kiraya verilmek suretiyle işletilen ev sayısı 150 bine ulaşmış durumda. Buna rağmen
Hera Club Residence İletişim | Hera Club Residence Telefon Hera Club Residence Günlük Konaklama Hizmeti Sunulan 400 Üniteli Bir Komplekstir. Konaklama Hizmetleri Yaklaşık 25 Adet
Günlük Kiralık Ev Genelgesi Günlerdir merakla beklenen günlük kiralık ev genelgesi İçişleri Bakanlığı tarafından ülke genelindeki tüm valiliklere gönderildi. Genelge